Bir Semt, Üç Mekan: Alsancak - Sözcü Seyahat Eki

14 Ağustos 2016

Bir semt üç mekan: ALSANCAK

Alsancak için ‘İzmir’in yüzü’ desek hiç de yanlış olmaz hani. Şehrin dillere destan o enerjisinin kaynağı bu semt.

06:5014 Ağustos 2016

Seyahat

Bir semt üç mekan: ALSANCAK

Alsancak için ‘İzmir'in yüzü' desek hiç de yanlış olmaz hani. Şehrin dillere destan o enerjisinin kaynağı bu semt. Her tarzdan insanın kendine göre bir şeyler bulabileceği yerlerden. Sokakları da, mekanları da kıpır kıpır. Biz de bu hafta Alsancak'a konuk olalım, semtin bu pozitif esintisinden payımızı alalım istedik. Alsancak'ta uğranması gereken çok yer var elbette; fakat biz bu kez sadece yılların eskitemediği klasiklerden bahsedeceğiz. İşte Alsancak'ta popülaritesinden ödün vermeyen üç mekan önerisi…

75

1. Pizza Venedik

Alsancak'ın meşhur sokağı Gül Sokak'ta bulunan Pizza Venedik, yaklaşık 35 yıldır İzmirlilerin favorisi. Mekanın ambiyansı da menüsü de bir hayli başarısı. ‘Alsancak'ın kalbinde İtalya' sloganıyla yola çıkan işletmenin pizzaları harika. Özellikle de Pizza Melanzane ve Pizza Zucchini E Carciofi'yi mutlaka denemelisiniz. Pizza yerine makarnayı tercih edenlerdenseniz Somonlu makarnadan sipariş edebilirsiniz.

74

2. Reyhan Pastanesi

İzmir'e gitmemiş olsanız bile Reyhan Pastanesi'nin adını bir şekilde duymuşsunuzdur. Özellikle sosyal medyada sık sık paylaşılan tatlıları sayesinde mekanın ünü çoktan şehrin sınırları dışına çıktı. Reyhan'da her şey ziyadesiyle lezzetli, bir o kadar da özenli. En beğenilen lezzetleri arasında rokoko, vişneli sükse ve inci var. Ancak dürüst olmak gerekirse seçiminizi yaparken dilediğinizce özgür olabilirsiniz. Nitekim seçiminiz ne olursa olsun pişman olmayacaksınız.

73

3. Alsancak Dostlar Fırını

1987 yılından bu yana hizmet veren Alsancak Dostlar Fırını, boyozda adeta bir dünya markası. Özellikle İzmir dışından gelip de boyoz denemek isteyenler için burası adeta bir cennet. Patlıcanlı, ıspanaklı, enginarlı gibi farklı boyoz türlerinin de satıldığı fırının çikolatalı boyozu oldukça meşhur.

YAZAN: Özge Kara – ozge.kara@gezimanya.com