İzmir Denince: Boyoz, Boyoz Denince: Alsancak Dostlar Fırını - Dora Dergisi

01 Ağustos 2016

Kara fırın odun ateşinde pişen ve fırınlanmış yumurta ile bütünleşen geleneksel boyozun lezzetini günümüze taşıyabilen çok az fırın mevcut. Bu nadir fırınlardan biri olan Alsancak Dostlar Fırını, 1983 yılında, Mustafa Akar Usta tarafından Alsancak, Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde kuruldu. Temmuz 2014’te kısa süreliğine tadilata girerek sadık müşterilerinden uzak kalan Alsancak Dostlar Fırını, Akar ailesinin ikinci kuşak mensubu olan Berrin Akar Rasuli tarafından eski adresinde, alışılan lezzetiyle, geleneksel dokusunu kaybetmeden yeni dekorasyon ve kaliteli hizmet anlayışıyla sevenlerine tekrar kapılarını açtı.

BOYOZUN İLK ADRESİ!
Boyoz, en geleneksel pişirme yöntemiyle, enginarlı, ıspanaklı, peynirli, patlıcanlı ve bol tahinli tatlı olmak üzere 12 çeşidiyle Alsancak Dostlar Fırını’nda artık gün boyu bulunabiliyor. 

BOYOZU DONDURDULAR
Alsancak Dostlar Fırını, uzaklarda İzmir ve boyoz hasreti çekenler için de pakette dondurulmuş boyoz seçeneği sunuyor. Ağustos ayından itibaren dilerseniz dondurulmuş boyoz siparişlerinizi www.alsancakdostlarfirini.com adresinden bir tıkla vererek, evinizde veya iş yerinizde 15 dakika fırında pişirmek suretiyle özlediğiniz boyoz lezzetine kavuşabileceksiniz.


BÜYÜK YATIRIM
Lezzetli boyozlarına artan ilgi nedeniyle yeni ve daha büyük bir imalathane kurduklarını belirten Berrin Akar Rasuli, soğuk zincir oluşturarak, dondurulmuş boyozu Türkiye’nin dört bir yanına ulaştıracaklarını ve böylece boyoz severlerin İzmir dışında da bu lezzetten mahrum kalmayacağını duyurdu.

TAM 12 ÇEŞİT BOYOZ
12 boyoz çeşidiyle fark yarattıklarını söyleyen Berrin Akar Rasuli: “Eskiden evlerde hazırlanan boyozlar genellikle malzemeliydi; patlıcanlı (domates ve biber de eklenirdi), peynirli, patatesli, pirinçli (yumurta sarısı ile karıştırılmış haşlanmış pirinç) olarak yapılırdı. Çok değil 1960’lı yıllarda bile bu çeşitler seyyar satıcılarda bulunabilmekte idi.” Günümüzde bu geleneği yaşatmaya devam eden ilk ve tek fırın olmaktan büyük mutluluk duyduklarını ve tüm boyoz severleri boyozun ilk adresine beklediklerini belirtiyor.